Historie

Nejprve se krátce představíme a pak probereme celou historii bod po bodu. Nechceme to moc pitvat, protože nikdo z nás nemá univerzálně přesnou paměť a každej má ty svoje fragmenty a to jak celou věc vnímal jiný, tak se to pokusíme nějak dát dohromady. Připravte se na chaoticky nezajímavé, humorné čtení plné výmyslů a vlastního vychvalování :-))))

Přezevšecko však je nutno dodat, že všude kam jsme šlápli, vyskytli - objevili se - vždycky to v lidech zanechalo hlubokou emocionální stopu - myslím si nadoživotí ...

Intro - Černá smrt

My kteří žijeme v době neobyčejného rozmachu techniky, ohrožující přírodu i celý svět, mohli bychom na chvíli dávat přednost životu ve středověku s čistými vodami, vzduchem, hlubokými lesy, rytířskými turnaji, překrásnými stavbami nebo knihami. Poznali jsme však také jakým strádáním byl provázen život tehdejších lidí. Patří k nim i ohrožení života nemocemi. K nejrozšířenějším patřily epidemie moru - hromadné, rychle se šířící onemocnění. Epidemie roku 1348 nazvaná " Černá smrt " se objevila nejprve v jihoevropských přístavech např. v Janově. Odtud se během léta přenesla do Itálie, Anglie a německých zemí. Tento mor zabíjel během čtyř dnů, nemocní trpěli vysokými horečkami a velkými bolestmi. Odhaduje se že ve městech zemřela asi jedna třetina obyvatel. Prudce poklesl i počet lidí na venkově. Někde vymřely celé vesnice. Morové epidemie se pak opakovaly v letech 1351, 1378 , 1380 a 1628 (v Londýně). Lidé neznali příčiny nemoci a neuměli jí vůbec léčit. Považovali jí za výstrahu nebo trest boží - odtud jsou dnešní morové sloupy.

Kdože to vůbec jsou ?? Nikdy jsem o nich neslyšel ?!!

Jedná se o kapelu hrající převážně Death metal (dříve v začátcích cokoli a někdy také techno death remixy), kterou jsem založil (pisatel Cabrall) na škole v Sokolově léta páně 1992, dlouho a věrně stál vždy po mém boku Harry. Hráli jsme převzaté věci a zkoušeli vlastní ( spíše punkové - grindové). Definitivně jsme se rozhodli pro Death - doom ( těžko se určují hranice ) . Jak jste si mohli všimnout, všechny uvědomnělé, rádoby trendařské moderní kapely dospívají, stárnou, moudřej a žerou hovna krále Šalamouna, vykecávají se v médiích - hlavně na internetu a myslí si, že jim to lidi žerou a co je hlavní tak čím dál a víc měknou, prostě už jim tak dobře a kvalitně nestojí jako na začátku a proto se to snaží maskovat za různé nesmysly. Chtějí pořád někam prorážet, hrát před více a více lidmi, brát větší a větší prachy, prodávat více a více CDček, být vidět a hlavně se o nich musí pořád mluvit, jinak by ani neexistovali. Dnes v době Warezu je tohle všechno směšný a divim se kde kapely shánějí sponzory, co sypou prachy do černý díry - je to trochu jako vysoká politika. Pak jsou tady kapely který dřou a hraje jim to, někdy je líp, někdy je hůř, o prachy nejde, byl skvělej večer ? Byl tak to neřeš, lidi se pobavili, zvuk byl dobrej, nestal se žádnej průser, našel jsi přátele a spřízněný duše ? Víc neřeš a dělěj dál to co tě baví, tvůj koníček, na to můžeš balit holky, buď nezávislej na nikom !!! My patříme spíš k tý druhý partě. Čas od času něco uděláme, sice nám to pár lidí závidí, ale to je normální česká povaha, hrajeme jak chceme a jak nám to jde a baví nás to. Máme trend postavenej obráceně než ta první parta - hrajeme čím dál tvrději, nepliveme na naše starý fanoušky jen proto abychom získali nový a bylo jich víc. Tempo a celkovej dojem se dostává do oblasti atomovýho dunění, kam to půjde dál ? Nikdo neví,možná to skončí tám, že splyneme s rytmem vesmíru. Ať tak či onak, komerci se nikdy nezaprodáme a do kategorie - dechová hudba - nikdy nespadneme.

1992 - narození, klíčení, počátek ...

Harry a Cabrall se scházejí na škole a dávají dohromady kapelu která tehdy ještě nesla název CHAOS a zkoušejí coververze.

1993 - děťátko nám roste ...

Vznikají písně : Zrcadlo, WC Bába, Vlak ... hraní připomíná primitivní brutální metal. Pár koncertů - underground - Na Silvestra 1993 a další pro přátele .

1994 - první zoubek se nám proměňuje na vlčí tesák...

Koncert 28.10. pro přátele a spolužáky - totální masakr a kalička - vznik dema The Beast Of Institute - písně Tabule nářků, Na vlastní oči. Jelikož všichni ale dost chlastají zbytek roku se téměř nic neděje, kromě příchodu skladatele, kytaristy a zpěváka - Kerryho. Hrajem a užíváme si. Na pálení čarodějnic a na Silvestra je tradičně koncert.

1995 - Folková (deathmetalová) legenda? , reklama, první zkušenost s vlastním organizováním koncertů, příchod Radara , počátek studiové práce ...

Po nazkoušení nového materiálu, který se stává legendárním díky pár koncertům se přátelé odváží z recese i na Březovskou Bránu - soutěž folku a country a obsadí třetí místo - neúspěch , porota jakmile uviděla že kapela má bicí a el. kytary jednoznačně odsunula Morovou Ránu na zmiňované místo a pak se v novinách psalo že tato partička hrála erotické thrillery a podobné nesmysly - no špatná reklama je přeci nejlepší. Večer se uskutečnil v horním sále ještě jeden už normální koncert se vší brutalitou a byla to báječná atmosféra. Potom se ještě dlouho oslavovalo s místníma i cizíma "děvčaty" ( divoké orgie ) :-))) . Další koncert v Kraslicích nedopadl právě nejlépe díky špatné organizaci ze stran místních debílků - další zkušenost už nikdy sami ! Ještě jsme museli nájemci doplatit, protože se mu všechny vydělané peníze zdály málo. No žijeme jen jednou a pro muziku bychom udělali a obětovali všechno. Nastává změna zkušebny u Kerryho a následně i rozchod s ním, škoda dodnes mě to mrzí, ale život jde dál. Po několika zkouškách se k nám připojil basák Radar. Jaká to náhoda. Zabili jsme dvě mouchy jednou ranou. Sehnali jsme člověka kterého jsme dlouho hledali a ještě zkušebnu na vesnici na půdě statku. Začali pracovat na novém materiálu a ještě na podzim natočili přípravu na demo. Pokračovali jsme ve skvělé formě a šlo to samo. Dovolím si říct že toto období se mi jevilo jako nejsilnější vůbec v historii.

1996 - Synové černé smrti, přelomový rok, nová krev ...

Neustálé problémy se zkoušením a nedostatek času, posunuly mixáž dema SONS OF THE DEATH až na jaro. To zas začaly přípravy na maturitu a na zkoušky se kašlalo. Potom taky osobní problémy nechaly činnost kapely usnout. V září jsme se zase sešli a začali zkoušet od nuly. To už jsme ale chodili kromě Radara do zaměstnání a času taky nebylo moc. Nakonec to nějak dopadlo a můžu říct, že tenkrát jsme to asi tak neviděli, ale například píseň Brutální pedofilie se vyjevila jako mimořádně nadčasová píseň a hrajeme ji dodnes, s velkým úspěchem. Přibrali jsme k nám zpěváka Vencu a kytaristu Martina ( Harryho bráchu se kterým jsme založili Infernal Thundering a vydali v roce 2000 Očistec)

1997 - Budování studia a práce v něm, vojnička, Infernal ...

V tomto roce se věnujeme studiím nového materiálu, budování našeho studia San Marino 61 a ještě k tomu nahráváme a spolupracujeme na jiných projektech. Martin je na vojně (naštěstí jenom půl roku - rodina ho zachránila), Radar se poctivě připravuje na maturitní zkoušky a my ostatní se ani moc nevidíme (že by ponorka ????) Po Martinovu návratu je založen Infernal Thundering( nejspíš mu připadala Morová Rána moc infantilní) a v nás se probouzí dlouho utlačováné běsnění Ďáblů, máme znovu chuť se vrhnout do práce, pár písní jsme tedy přesunuli do této kapely a dodnes tam patří (nevím jestli je to škoda nebo dobře). V září se Radar pokouší dostat na Vysokou školu - neuspěšně a tak okusil jak těžce se vydělává na chleba. Zkoušky nic moc. Říká nám že je to na něho moc tvrdá muzika a chce se věnovat Jazzu (nemluvil jsem o tom před chvílí - ale ne tohle je rozhodnutí jedince a né všech, je to jeho právo). Nám je tak trochu smutno protože to co jsme spolu prožili se nedá smazat den ze dne.

1998 - Peklo a konec ...

Naposledy se spolu scházíme ve zkušebně v Kraslicích abychom zde nahráli split demo Morová Rána - Prisoners Of War / Infernal Thundering - Lady With The Skythe 98 - nakonec je hotové v případě Infernal Thundering dokonce ve dvou verzích (v jedné hraje na bicí Venca, ve druhé Cabrall) Ještě pár videozáběrů a je konec. Smutné ale pravdivé. Venca odchází na vojnu a už se k nám nevrátil (nevím proč). My kteří jsme zůstali věrní tak jsme vlastně zradili a věnovali se svým zájmům a jednomu společnému tím byl Infernal Thundering - zasloužil by si větší poklonu než jen titulek nouzová bokovka, ale tehdy jsme to tak nebrali. Cabrall ( trpělivě skládá písně do šuplíku, dělá remixy atd) a s Harrym se snažili o znovuzrození z řad místních kluků (Die Pruplesk a jiných) nacvičili spolu pár skladeb ale k ničemu to nevedlo.

1999 - Jeden takový hubený rok co si nezaslouží místo v historii ...

Nothing , shit , hovno zkrátka stop. Máme svoje zájmy a práci. Celý se to nějak zhroutilo. Když je člověk sám s počítačem tak taky prd zmůže, všechno je o lidech. Někdo tomu věnuje 100%, někdo sotva 5% a někdo se jen veze a čeká co bude. Radar se přijel o prázdninách podívat a nahrál jednu písničku čímž nás šokoval, potom jsme šli do zkušebny a zahráli si pár věcí od SEPULTURY a zas čabas za rok nashle :-))))))))

2000 - Psst, slyšíte to taky? To se láme letopočet ...

Ticho které se rozprostírá všude okolo je tak strašidelné, studené a smrtící, že si to nedokážete ani představit, běhá Vám mráz po zádech ? - To je správné!!! Ono to skutečně vypadá jako že nic ale přeci jen se tam dole pod zemí něco hýbe. Ano těžké náhrobky se pomalinku odsunují a z krypty vylézá pětice dovolím si říct zkušených upírů. Ano We Are Back ozývá se do všech stran. Jsme tady zase s novým programem na kterém Cabrall - blahoslavený a snad někdy na nebe vzatý, ikdyž nevim - pracoval celou tu dobu. Společně jsme ho nazkoušeli a upravili ke své chuti. "Nebojte se, nezapomněli jsme na Vás - bez Vás bychom totiž nemohli žít !!!!!" znělo z kolotočových amplionů jako na pouti, "Točte se pardálové !", "Nevšední podívaná, ještě poslední 3 lístečky jsou k mání a pak zatáhněte za páku před vámi a labutě vzlétnou vzhůru k nebesům !!!" Pořádně jsme se do toho obuli a jeli v tom zase. Jestli jsme někdy tvrdili, že tobylo nejlepší, tak teď jsme to překonali.

2001 - Upíří symfonie nebo labutí píseň ?? asi opravdu konec ...

Kolotoč se rozjel a nešlo to zastavit, byli jsme parta, tolerantní muzikanti i blázni a naivky. Pravidelně jsme hráli. Tak co se doprdele stalo ? Asi nám z toho všeho hráblo... V tom spěchu nám nedošlo, že jsme zkrz všechny ty kompromisy a přespřílišnou toleranci tak vyměkli, no klidně jsme mohli začít hrát na folkových akcích. Ba ne , tak hrozný to nebylo, ale zdálo se. A já chtěl přitvrdit, ale ono to nešlo. Skrz Maidenovskou mlhu, cikánsko cimbálovské klávesy připomínající spinet za dob Mozarta a jiný a jiný věci - mě nebylo slyšet. Navíc Harry odešel v den koncertu, zkrátka po telefonu řekl že končí ať jedem bez něj. Další perla - nebudu ho jmenovat - prostě borec ztratil originál záznamu z koncertů , což byl materiál pro živák, i takováhle pitomá vzpomínka vám chybí když si na to vzpomenete - údajně ho se svým příbuzným narval do 5,25 mechaniky v počítači, já nevim co je to za lidi. Takže asi tak, rozhodl jsem se že odejdu a Incubus se mnou a pak se to stejně zhroutilo na konci roku 2001.

2002 - 2008 - intermezzo ...

Existuje jen prázdno, nicota a jiné věci co s muzikou Morové Rány až tak nesouvisí. Existuje Ordos, existuje Cabrall, Incubus, taky nová tvář se jménem Susanne Ordos a občasné koketování s myšlenkou návratu v čísi hlavě ... pár písní hrajeme s Ordos, aby se na Morovku nezapomnělo !!!

2009 - Konec řečí, jdem do toho...

Panáček Cabrall skládá nové věci. Musí to být pecka. Konečně máme zkušebnu o jaké jsme snili. Nejhorší je že jsme se Susanne sami dva a zoufale hledáme bubeníka a dalšího kytaristu, takhle to dál nejde, sami to nezvládneme.

2010 - Čas nám ukáže ...

Tak jo, ale ono už je půl roku v tahu a ještě skoro nic. Nikoho jsme nesehnali, ale hledáme dál. Máme zkušebnu - teď i se studiem, ještě pár věcí a dáse dělat zázrak. Apeluji na lidi co tohle čtou. Sháníme bicmena a kytaristu. Nejkrajnější je možnost oslovit kamarády a kluky z celý historie, že by s náma každej natočil 2 písně ať je to pestrý a jiný. Jenže co dál ? Naživo musíme být minimálně ve třech, jinak se hrát nedá a to už chce dlouhodobější koncepci. Potřebujeme tedy někoho kdo s náma bude zkoušet, koncertovat a budeme si spolu sedět a rozumět i lidsky. Pohodová partička.

Konec historie, odteď už jen budoucnost, co se za čas stane historií :-))))))

Milý knihomole,gratuluji ti pokud jsi tento můj monolog dočetl až sem. Svědčí to o tom, že buďto nemáš všech pět pohromadě a nebo tě mé vyprávění zaujalo a každým řádkem sis říkal "Tak sakra kdy už tam bude něco zajímavého". To se nedá nic dělat,takovej je tvrdej život tvrdýho metaláka :-)))))

Cabrall

Novinky

zatím žádná ...